Oddział Kliniczny Chirurgii Onkologicznej
W bydgoskim Centrum Onkologii funkcjonuje największy w Polsce oddział chirurgii onkologicznej specjalizujący się w leczeniu raka jelita grubego tzw. colorectal cancer unit. Rocznie wykonujemy niemal 500 zabiegów tego odcinka przewodu pokarmowego. Zajmujemy się także leczeniem: raka żołądka, przełyku, czerniaka, guzów wątroby i trzustki. Wykonujemy procedury HIPEC oraz termoablacji.
Nowoczesna chirurgia dąży do minimalizowania inwazyjności. W Polsce zabiegi laparoskopowe w leczeniu raka jelita grubego nadal są rzadkością. Tymczasem w naszym szpitalu aż 30 proc. operacji przeprowadzanych jest tą małoinwazyjną techniką.
Zabiegi laparoskopowe dają wiele korzyści. Dzięki nim pacjenci są znacznie mniej narażeni na powikłania i szybciej wracają do zdrowia. Przechodzą zabieg łagodniej, dlatego przebywają w szpitalu krócej. Nie cierpią. Chory może być wypisany, kiedy powróci praca przewodu pokarmowego. Zwykle jest to czwarta, piąta doba – po operacji laparoskopowej, czyli znacznie krócej niż przy tradycyjnym zabiegu. W przypadku metody klasycznej hospitalizacja trwa około 8-10 dni. Co niezwykle ważne dzięki zabiegom laparoskopowym wielu chorym udaje się uniknąć okaleczającej stomii. Wykonanie ultra niskiego zespolenia jelitowo-odbytniczego pozwala w 85 proc. przypadków zachować zwieracze.
W zależności od typu nowotworu, stadium jego rozwoju oraz kondycji Pacjenta, chemioterapia może być albo główną dla danego Pacjenta linią terapeutyczną, ale częścią leczenia skojarzonego z radioterapią i z chirurgią onkologiczną.
W niektórych przypadkach istnieje możliwość zaproponowania naszym pacjentom dobrowolnego udziału w badaniach klinicznych nowych leków. Są to badania II i III fazy mające na celu potwierdzenie skuteczności preparatu lub zestawu leków w określonym typie nowotworu.
|
Koordynator Oddziału
prof. dr hab n. med. Wojciech Zegarski
|
Kierownik Opieki Medycznej
mgr Bernadeta Rutkowska
|
- Zajmujemy się leczeniem raka jelita grubego we wszystkich stopniach zaawansowania z wykorzystaniem dostępnych na świecie metod leczenia – spełniamy wszystkie kryteria COLORECTAL CANCER UNIT z uwagi na doświadczenie i sprzęt.
- Wykonujemy zabiegi laparoskopowe okrężnicy i odbytnicy. Operacje techniką TEM- endoskopowe resekcje małych guzów techniką mikrochirurgiczną oraz HIPEC i termoablacje w przypadku zaawansowanych nowotworów jelita grubego z przerzutami do otrzewnej i/lub wątroby.
- Mamy ogromne doświadczenie w leczeniu nowotworów. Każdego roku operujemy setki przypadków z dobrymi wynikami leczenia w aspekcie wyleczalności i przeżyć 5 letnich oraz jakości życia- 70% przeżyć 5 letnich.
- Prowadzimy leczenie raka żołądka w oparciu o mapowanie żołądka i układu chłonnego techniką PET-CT FLT, co daje lepsze wyniki leczenia.
Odwiedziny
- odbywają się codziennie w godzinach od 15.00-17.30,
- rekomenduje się wejście na oddział tylko 1 osoby odwiedzającej,
- osoby z objawami infekcji nie mogą odwiedzać pacjentów,
- przypominamy o obowiązku noszenia maseczki podczas całego pobytu w Centrum Onkologii
Przyjęcie do Oddziału
Izba Przyjęć znajduje się na niskim parterze w tylnej części Budynku Głównego. Z jej usług korzystają osoby skierowane do planowanej hospitalizacji oraz pacjenci leczeni w Centrum Onkologii, u których nastąpiło nagłe pogorszenie stanu zdrowia.
Pacjenci zgłaszający się do przyjęcia powinni mieć dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
Po rejestracji w Recepcji Izby Przyjęć chory udaje się do przebieralni, jeśli zachodzi taka potrzeba pielęgniarka/ sanitariusz pomaga choremu przy przebraniu się. Pacjent przekazuje okrycia wierzchnie rodzinie lub pozostawia je na przechowanie w depozycie szpitalnym. Na oddział docelowy chory udaje się sam lub jeśli zachodzi taka potrzeba jest zaprowadzony lub przewieziony przez sanitariusza Izby Przyjęć.
UWAGA!
Szpital nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w szafkach przy łóżku chorego, dlatego też wszelkie wartościowe przedmioty (np. pieniądze, biżuteria, karty płatnicze) należy zostawić w domu lub przekazać do Depozytu Rzeczy Wartościsiowych mieszczącego się w Kasie Centrum Onkologii.
Co zabrać ze sobą do szpitala?
- leki oryginalnych opakowaniach + dokumentację medyczną + nagrania płyt z badaniami
- piżamę,
- ręcznik,
- kapcie, klapki pod prysznic,
- wygodne ubranie bawełniane np. dres,
- bieliznę osobistą,
- szlafrok,
- środki czystości (mydło, szampon, szczotkę i pastę do zębów, dezodorant)
- przybory toaletowe (grzebień, przybory do golenia itd.)
Co można zabrać:
- sztućce,
- kubek,
- wodę mineralną niegazową,
- kawę/herbatę,
- chusteczki higieniczne,
- środki higieny osobistej (podpaski),
- książki, czasopisma,
- telefon komórkowy + ładowarkę