Oddział Kliniczny Urologii Onkologicznej

Szanowni Państwo, Drodzy Pacjenci

W Oddziale Klinicznym Urologii Onkologicznej jesteśmy przygotowani pod każdym względem – wyszkolenia, specjalistycznej aparatury i organizacji opieki lekarsko-pielęgniarskiej – do leczenia operacyjnego pacjentów z nowotworami złośliwymi układu moczowo-płciowego: gruczołu krokowego (prostaty), nerek, moczowodów, pęcherza moczowego, prącia, jąder. Leczenie jest prowadzone w ramach szybkiej terapii onkologicznej – wprowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia nowoczesnego rozwiązania organizacyjnego, które umożliwia sprawne i szybkie prowadzenie pacjenta przez kolejne etapy diagnostyki i leczenia. Ten system, funkcjonujący z powodzeniem od 2015r, może być znany pacjentom również pod określeniami: Pakiet Onkologiczny, Karta Onkologiczna, karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DILO), „Zielona Karta”.

W celu zapewnienia naszym pacjentom jak najszybszych terminów rozpoczęcia leczenia w Oddziale Klinicznym Urologii Onkologicznej – nie przyjmujemy na leczenie operacyjne pacjentów z nieonkologicznymi schorzeniami układu moczowego np. kamicą układu moczowego, łagodnym rozrostem gruczołu krokowego.

Operacje onkologiczne wykonujemy technikami klasycznymi lub małoinwazyjnymi (operacje endoskopowe / laparoskopowe, zabiegi przezskórne termoablacyjne, NanoKnife i in.). Decyzję o wyborze optymalnej techniki leczenia operacyjnego podejmujemy zawsze wspólnie z pacjentem. W czasie rozmowy wspólnie analizujemy kryteria medyczne takie jak: stopień zaawansowania choroby nowotworowej, stan ogólny pacjenta, ryzyko wystąpienia powikłań, jakość życia po leczeniu onkologicznym, preferencje pacjenta odnośnie wyboru metody leczenia. W pewnych sytuacjach konieczne jest zaplanowanie leczenia różnymi metodami w kilku etapach. W tym celu ustalamy spotkanie pacjenta z komisją lekarską (Konsylium) złożoną z lekarzy kilku specjalności (urologia, radioterapia, brachyterapia, onkologia kliniczna, radiologia). W porozumieniu z pacjentem wybieramy najkorzystniejsze połączenie metod leczenia spośród dostępnych: leczenia operacyjnego, brachyterapii, radioterapii, chemioterapii, immunoterapii, hormonoterapii, leczenia żywieniowego.

Specjalizujemy się przede wszystkim w operacyjnym leczeniu nowotworów złośliwych:

  • rak gruczołu krokowego – operacja: prostatektomia radykalna, klasyczna lub laparoskopowa – wykonujemy łącznie ponad 250 zabiegów rocznie.
  • rak nerki – rodzaje operacji: nefrektomia częściowa (NSS – zabieg nerkooszczędny), nefrektomia radykalna – techniką laparoskopową i klasyczną, łącznie wykonujemy ponad 250 zabiegów rocznie,
  • rak pęcherza moczowego – rodzaje operacji:
    • resekcja endoskopowa guza pęcherza (TURT) – wykonujemy ponad 500 zabiegów rocznie,
    • cystektomia radykalna, cystektomia radykalna z wytworzeniem zastępczego pęcherza z jelita cienkiego sposobem Studera – wykonujemy łącznie ponad 120 zabiegów w ciągu roku.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów oferujemy ponadstandardowe onkologiczne procedury komercyjne (odpłatne):

  • NanoKnife – małoinwazyjna, przezskórna technika ablacyjna wykorzystująca działanie prądu elektrycznego o charakterystyce powodującej nieodwracalne uszkodzenie komórek bez wywoływania w nich efektu termicznego. Zabiegi w technologii NanoKnife wykonujemy u odpowiednio zakwalifikowanych pacjentów z nowotworami gruczołu krokowego, trzustki i wątroby,
  • BiopSee – zaawansowana technicznie biopsja gruczołu krokowego wykonywana w warunkach sali operacyjnej i w znieczuleniu ogólnym, precyzyjnie ukierunkowana dzięki połączeniu zalet dwóch metod obrazowania gruczołu: ultrasonografii i multiparametrycznego rezonansu magnetycznego. Zabiegi w technologii BiopSee wykonujemy w przypadkach wysokiego prawdopodobieństwa obecności raka gruczołu krokowego u pacjentów, u których wcześniejsze biopsje standardowe nie potwierdziły obecności nowotworu.
  • EMDA – dopęcherzowe leczenie cytostatyczne (chemioterapia dopęcherzowa) wykorzystujące elektromotoryczną dystrybucję leku do tkanek u odpowiednio zakwalifikowanych pacjentów z nawrotowym rakiem pęcherza moczowego.

Pacjenci kierowani na leczenie urologiczne do Centrum Onkologii powinni zgłaszać się z Kartą Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO) do Poradni Urologicznej zlokalizowanej w budynku POLIKLINIKI CENTRUM ONKOLOGII. Przed przyjazdem zalecamy kontakt telefoniczny z personelem Rejestracji – tel. 52 374 31 10 w godzinach 7.00 – 17.00 w dni pracujące. Wcześniejsza rozmowa telefoniczna pozwoli zaplanować przyjęcie pacjenta w odpowiednim terminie przez właściwego specjalistę. Dążymy do tego, aby pacjenci zgłaszający się po raz pierwszy do Rejestracji Polikliniki CO z Kartą DILO – w miarę możliwości byli przyjmowani w Poradni Urologicznej przez lekarza urologa tego samego dnia. W wyjątkowych sytuacjach, przy znacznej liczbie pacjentów pierwszorazowych, termin wizyty może być wyznaczony przez Rejestrację na kolejne dni. Codziennie dla pacjentów otwarte są trzy gabinety Poradni Urologicznej (Poliklinika 1. piętro: gabinety 139, 140, 141). Na wizytę w Poradni Urologicznej pacjent może zgłosić się z jedną osobą towarzyszącą, która będzie przez niego upoważniona do przekazywania informacji na temat jego stanu zdrowia. Osoba ta ma służyć pomocą pacjentowi w trakcie wykonywania przez niego niezbędnych badań i konsultacji przygotowujących do leczenia operacyjnego w Oddziale Urologii Onkologicznej CO.

Zorganizowana w Centrum Onkologii w Bydgoszczy wszechstronna opieka nad pacjentem z chorobą onkologiczną znajduje uznanie wśród lekarzy z innych ośrodków i zapewnia szpitalowi stałe miejsce w czołówce najlepszych szpitali (rankingi ogólnopolskie). Dbamy o komfort pobytu pacjenta w Centrum Onkologii i staramy się zmniejszać stres związany ze świadomością choroby onkologicznej. Pacjenci przebywają w salach 1- lub 3- osobowych z własną łazienką, TV i Internetem. Jeżeli ich stan na to pozwala i nie muszą jeść przy łóżku, na posiłki 3 x dziennie udają się do szpitalnej restauracji „Fantazja”. Tu przestają być pacjentami, a stają się gośćmi restauracji o standardzie hotelowym, oferującej różnorodność specjalnych dań, zup, deserów i napojów przygotowanych pod nadzorem dietetyków klinicznych. O stan psychiczny pacjentów dba zespół terapeutów – psychologów klinicznych z Zespołu Wsparcia Duchowego. Gdy pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna związana z SARS-CoV-2, do Centrum onkologii powróci życie kulturalne. W godzinach popołudniowych i w dniach wolnych, gdy w większości szpitali działalność zamiera, w Centrum Onkologii organizowane są koncerty wybitnych artystów Opery Nova, Filharmonii Pomorskiej i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, których łączy pasja do sztuki oraz chęć wspólnego tworzenia. O jak najszybszy powrót do zdrowia pacjentów po leczeniu onkologicznym troszczy się nowoczesny Park Aktywnej Rehabilitacji i Sportu z Zakładem Rehabilitacji. Do dyspozycji pacjentów ambulatoryjnych jest pełne spektrum zabiegów, siłownie, grota solna, sauny i pełnowymiarowy basen pływacki.

Przyjęcie do szpitala

Proszę zaopatrzyć się w torbę/walizkę na kółkach, której nie trzeba dźwigać. Proszę zabrać tylko niezbędne rzeczy:

  1. dowód osobisty,
  2. skoroszyt z uporządkowaną, kompletną dokumentacją medyczną (również płyty z badaniami TK, RM),
  3. listę przyjmowanych leków oraz leki w oryginalnych opakowaniach w ilości potrzebnej na 2-3 tygodnie,
  4. przybory toaletowe, gąbkę do mycia, klapki pod prysznic, kapcie, 2-3 komplety piżam, ręczników, kilka zmian bielizny (mężczyźni – wskazane przylegające slipy, a nie luźne spodenki),
  5. własny kubek i sztućce – dla komfortu spożywania posiłków,
  6. proszę nie zabierać do szpitala biżuterii (obrączek, kolczyków), przedmiotów wartościowych, pieniędzy, kart kredytowych, zrezygnować z makijażu, usunąć lakier z paznokci i tipsy, zrezygnować z soczewek kontaktowych.
Zgłoszenie się w szpitalu

w dniu przyjęcia do szpitala należy zgłosić się po lekkim śniadaniu do Izby Przyjęć między godz. 10.00 – 11.00, pomocą może służyć najwyżej jedna osoba towarzysząca. Z Izby Przyjęć do Oddziału Urologii pacjent udaje się samodzielnie lub z pomocą wyznaczonego personelu. Przed wejściem do Oddziału Urologii po prawej stronie znajduje się Sekretariat, gdzie można potwierdzić swoje przybycie. Sekretarka umożliwi wejście do Oddziału i wskaże punkt pielęgniarski, do którego należy podejść. W punkcie pielęgniarskim wyznaczona pielęgniarka zada kilka pytań związanych ze stanem zdrowia, przydzieli pacjentowi łóżko na sali chorych i poinformuje jak należy przygotować się do operacji, która odbędzie się w następnym dniu.

Czas pobytu w szpitalu

Średni czas pobytu w szpitalu, na który trzeba się przygotować, zależy od rodzaju planowanej operacji, przykładowo:

  • prostatektomia radykalna (usunięcie gruczołu krokowego) – pobyt od 4 do 8 dni.
  • nefrektomia (usunięcie nerki lub jej części z guzem) – pobyt od 5 do 7 dni,
  • cystektomia (usunięcie pęcherza moczowego) – pobyt od 9 do 14 dni,
  • TURT (endoskopowe usunięcie guza z pęcherza moczowego) – pobyt od 3 do 4 dni,
Wypisy

Wypisy do domu po leczeniu operacyjnym są realizowane codziennie, również w dni świąteczne, w godzinach od 11.00 do 14.00. Dokumentację opisującą przebieg leczenia wydaje sekretariat od godziny 11.00. Wypis zawiera zawsze: zalecenia lekarskie, zalecenia pielęgniarskie, zalecenia dietetyczne, recepty, na życzenie – zaświadczenie o niezdolności do pracy. Zalecenia są najważniejszą częścią dokumentacji wypisowej – zawarte są tam informacje o dacie kontroli w poradni urologicznej, pielęgnacji rany operacyjnej, dawkowaniu leków zapisanych na recepcie.

Numery telefonów
Koordynator Oddziału dr n. med. i n. o zdr. Krzysztof Kamecki
Kierownik Opieki Medycznej mgr Katarzyna Kisiel
Zgody

W dniu przyjęcia do Oddziału Urologii lekarz przeprowadza rozmowę z pacjentem, sprawdza przygotowanie do operacji i odbiera podpis na formularzu świadomej zgody na zabieg. Formularze zgody na najczęściej wykonywane operacje są dostępne poniżej:

  • zgoda na operację radykalnego usunięcia gruczołu krokowego – zabieg techniką klasyczną,
  • zgoda na operację radykalnego usunięcia gruczołu krokowego – zabieg techniką laparoskopową,
  • zgoda na operację radykalnego usunięcia nerki – zabieg techniką klasyczną,
  • zgoda na operację radykalnego usunięcia nerki – zabieg techniką laparoskopową,
  • zgoda na operację usunięcia części nerki z guzem – zabieg techniką klasyczną,
  • zgoda na operację usunięcia części nerki z guzem – zabieg techniką laparoskopową,
  • zgoda na operację usunięcia pęcherza moczowego i odprowadzenie moczu do urostomii – zabieg techniką klasyczną,
  • zgoda na operację usunięcia pęcherza moczowego i odprowadzenie moczu do urostomii – zabieg techniką laparoskopową,
  • zgoda na operację usunięcia pęcherza moczowego i wytworzenie zbiornika jelitowego na mocz (sposobem Studera) – zabieg techniką klasyczną,
  • zgoda na zabieg – usunięcie guza pęcherza moczowego przez cewkę moczową – zabieg endoskopowy.

Odwiedziny

  • odbywają się codziennie w godzinach od 15.00-17.30,
  • rekomenduje się wejście na oddział tylko 1 osoby odwiedzającej,
  • osoby z objawami infekcji nie mogą odwiedzać pacjentów,
  • przypominamy o obowiązku noszenia maseczki podczas całego pobytu w Centrum Onkologii

Przyjęcie do Oddziału

Izba Przyjęć znajduje się na niskim parterze w tylnej części Budynku Głównego. Z jej usług korzystają osoby skierowane do planowanej hospitalizacji oraz pacjenci leczeni w Centrum Onkologii, u których nastąpiło nagłe pogorszenie stanu zdrowia.

Pacjenci zgłaszający się do przyjęcia powinni mieć dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.

Po rejestracji w Recepcji Izby Przyjęć chory udaje się do przebieralni, jeśli zachodzi taka potrzeba pielęgniarka/ sanitariusz pomaga choremu przy przebraniu się. Pacjent przekazuje okrycia wierzchnie rodzinie lub pozostawia je na przechowanie w depozycie szpitalnym. Na oddział docelowy chory udaje się sam lub jeśli zachodzi taka potrzeba jest zaprowadzony lub przewieziony przez sanitariusza Izby Przyjęć.

UWAGA!
Szpital nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w szafkach przy łóżku chorego, dlatego też wszelkie wartościowe przedmioty (np. pieniądze, biżuteria, karty płatnicze) należy zostawić w domu lub przekazać do Depozytu Rzeczy Wartościsiowych mieszczącego się w Kasie Centrum Onkologii.

Co zabrać ze sobą do szpitala?

  • leki oryginalnych opakowaniach + dokumentację medyczną + nagrania płyt z badaniami
  • piżamę,
  • ręcznik,
  • kapcie, klapki pod prysznic,
  • wygodne ubranie bawełniane np. dres,
  • bieliznę osobistą,
  • szlafrok,
  • środki czystości (mydło, szampon, szczotkę i pastę do zębów, dezodorant)
  • przybory toaletowe (grzebień, przybory do golenia itd.)

Co można zabrać:

  • sztućce,
  • kubek,
  • wodę mineralną niegazową,
  • kawę/herbatę,
  • chusteczki higieniczne,
  • środki higieny osobistej (podpaski),
  • książki, czasopisma,
  • telefon komórkowy + ładowarkę

Kontakt

Call Center (52) 374 31 10

    Masz pytania? Skorzystaj z formularza

    *Obowiązkowe